Queer Theatre Awards 2017 – Οι υποψηφιότητες

Γνωρίστε τους υποψήφιους ανά κατηγορία για τα Queer Theatre Awards 2017 #QTA2017!

(αναλυτικά πληροφορίες και φωτογραφίες για κάθε παράσταση και υποψηφιότητα)

 

Queer Παράσταση της Χρονιάς

  • Αμαραντα (Faust)
  • Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ (Skrow Theater)
  • Ο Γείτονας μου Ναπολέων Λαπαθιωτης (bijoux de kant hood)
  • De Profundis (Θέατρο Οδού Κεφαλληνίας)
  • Δωδεκατη Νύχτα (Εθνικό Θέατρο)
  • Manji (Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη)
  • Μια νύχτα με τον Άρνυ (Τσάι στη Σαχάρα)
  • Ποιο Σώμα; (Αγγέλων Βήμα, Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη)
  • Ομοερωτική Ποίηση (Προσωρινός)
  • Τα Χρόνια της Αθωότητας (Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών)

 

Βραβείο Athens Pride – Περήφανη Παράσταση της Χρονιάς
Απονέμεται από το Athens Pride στην παράσταση η οποία καλύτερα υποστηρίζει το μήνυμα και την αποστολή του Φεστιβάλ Υπερηφάνειας.

 

Ερμηνεία σε Αντρικό Ρόλο

  • Αντώνης Γκρίτσης (Ο Γείτονας μου, Ναπολέων Λαπαθιώτης)
  • Σελήνα Διαμαντοπούλου, Γιώργος Κοσκορέλλος (Ποιο Σώμα; )
  • Όμηρος Πουλάκης (Μια Νύχτα Μένει)
  • Χρήστος Στέργιογλου (Διάφορες Επιλογές Πέτρος)
  • Αλέκος Συσσωβiτης (Αμάραντα)
  • Αντώνης Τσουρουνάκης (Δικός Σου)
  • Σωτήρης Τσακομίδης (Γκιακ)

 

Ερμηνεία σε Γυναικείο Ρόλο

  • Αθηνά Αλεξοπούλου (Manji)
  • Βίκυ Μαστρογιάννη (Ομοερωτική Ποίηση)
  • Κώστας Μπερικόπουλος (Φαύστα)
  • Λήδα Τουλουμάκου (Αντεροβγάλτης)
  • Μαρία Φιλίνη (Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ)
  • Χάρης Φλέουρας (Βικτώρ ή τα Παιδιά στην Εξουσία)
  • Δέσποινα Χατζηπαυλίδου (Τα Χρόνια της Αθωότητας)

 

Ειδικό Βραβείο: Τρανς και Gender-Fluid Ορατότητα

  • Σελήνα Διαμαντοπούλου, Γιώργος Κοσκορέλλος (Ποιο Σώμα; )
  • Έμιλυ Κολιανδρή, Άρης Μπαλής (Δωδέκατη Νύχτα)
  • Ιάκωβος Μηνδρινός (Γ.Τ.Π.)
  • Γιούλα Μπούνταλη (Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ)
  • Χρήστος Σιμαρδάνης (ο Άη Βασίλης είναι Σκέτη Λέρα)
  • Μελίτα Σκαμπώ (Μια Νύχτα με τον Άρνυ)
  • Ορέστης Τρίκας (Μηχανικοί Καταρράκτες)

 

Ειδικό Βραβείο Gender F**k Αισθητικής σε Παράσταση

(υποψήφιες παραστάσεις οι οποίες με στοιχεία της αισθητικής τους ανατρέπουν τις νόρμες των φύλων)

  • Βικτώρ ή τα Παιδιά στην Εξουσία (Θέατρο Τέχνης)
  • Γάμος (Κνωσός)
  • Το Γελοίο Σκότος (Πειραματική Σκηνή -1 Εθνικό Θέατρο)
  • Δωδέκατη Νύχτα (Εθνικό Θέατρο)
  • Μια Νύχτα με τον Άρνυ (Τσάι στη Σαχάρα)
  • Orlando (Skrow)
  • Φαύστα (Προσκήνιο)
  • Ψευτοϋπηρέτρια (Βαφείο)

 

Σκηνοθεσία

  • Θέμελης Γλυνάτσης-Γιώργος Κουμεντάκης (57 // a Passion Play)
  • Γιώργος Καλογερόπουλος (Γάμος)
  • Δημήτρης Καραντζάς (Δωδέκατη Νύχτα)
  • Γιούλα Μπούνταλη (Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ)
  • Βασίλης Νούλας (Τα Χρόνια της Αθωότητας)
  • Γιάννης Σκουρλέτης (Αμάραντα)

 

Σκηνογραφια-Ενδυματολογία

  • Αμάραντα (Κωνσταντίνος Σκουρλέτης)
  • Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ (Μυρτώ Λάμπρου, Μάρλι Αλειφέρη)
  • Γάμος (Τάσος Ανδρουλάκης, Μαρία Μπάμπαρη)
  • Δωδέκατη Νύχτα (Κλειώ Μπομπότη, Ιωάννα Τσάμη)
  • Οι Πληγές του Ανέμου (Μαρία Φιλίππου, Βασιλική Σύρμα)
  • Φαύστα (Άγγελος Παπαδημητρίου)

 

Θεατρικό Έργο

  • Γιώργος Αγγελίδης (Δικός Σου)
  • Άκης Δήμου (Χλόη στα Δάχτυλα)
  • Θωμάς Διάφας (Ομοερωτική Ποίηση)
  • Ελένη Κοσμά, Κορίνα Κονταξάκη (Ποιο Σώμα; )
  • Παύλος Μάτεσις, Γλυκερία Μπασδέκη (Αμάραντα)
  • Χρήστος Ναούμ (Σάλπιγγα του Αγγέλου)
  • Μιχάλης Παπαδόπουλος (Και τα Αγόρια Κλαίνε)
  • Ευθύμης Φιλίππου (Διάφορες Επιλογές Πέτρος)

 

 

Πρωτότυπη Μουσική – Τραγούδι

57 // a Passion Play (Γιώργος Κουμεντάκης)

Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ (Μουσική: The Boy, Ερμηνεία: Γιούλα Μπούνταλη)

Δωδέκατη Νύχτα (Δημήτρης Καμαρωτός)

Οι Πληγές του Ανέμου (Μουσική: Φώτης Ματζαρίδης, Ερμηνεία: Νέλλη Γκίνη)

Ομοερωτική Ποίηση (Νικόλας Κιόσης)

Τα Χρόνια της Αθωότητας (Το Κορίτσι Κοιμάται)

 

 

Υποψήφιες Παραστάσεις για Βραβείο Κοινού

-57 // a Passion Play (Θέατρο Οδού Κυκλάδων)

-Αμαραντα (Faust)

-Αντεροβγάλτης

-Οι Αναστατώσεις του Οικότροφου Τέρλες (Πόρτα)

-Αργοπορημενη: το Τραγούδι ενός Καουμπόυ (Skrow Theater)

-Γάμος (Κνωσός)

-Ο Γείτονας μου Ναπολέων Λαπαθιωτης (bijoux de kant hood)

-De Profundis (Θέατρο Οδού Κεφαλληνίας)

-Διάφορες Επιλογές Πέτρος (Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν)

-Δικός Σου (Βαφείο Λάκης Καραλής)

-Δωδεκατη Νύχτα (Εθνικό Θέατρο)

-Happy Ντεθ Day Reloaded (Altera Pars)

-Και τα Αγόρια Κλαίνε (Τσάι στη Σαχάρα)

-Κομμάτια Σπασμένου Καθρέφτη (Παραμυθίας)

-Manji (Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη)

-Μηχανικοί Καταρράκτες (Από Μηχανής)

-Μια νύχτα με τον Άρνυ (Τσάι στη Σαχάρα)

-Ομοερωτική Ποίηση (Προσωρινός)

-Homoerotic Poetry 2 Reassigned

-Orlando (Skrow)

-Οι Πληγές του Ανέμου (Σταθμός)

-Ποιο Σώμα; (Αγγέλων Βήμα, Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη)

-Η Σάλπιγγα του Αγγέλου (Όστρια)

-Την Λένε Εύα (Αλκμήνη)

-Φαύστα (Προσκήνιο)

-Χλόη στα Δάχτυλα (Θέατρο του Νέου Κόσμου)

-Τα Χρόνια της Αθωότητας (Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών)

 

 

[Οι υποψηφιότητες αφορούν παραστάσεις με queer θεματολογία ή ενδιαφέρον, οι οποίες παρουσιάστηκαν την προηγούμενη θεατρική σεζόν (Μάιος 2015- Απρίλιος 2016). Στις τρεις κατηγορίες ρόλων λαμβάνονται υπ’όψιν ερμηνείες σε queer χαρακτήρες. Οι υπόλοιπες κατηγορίες λαμβάνουν υπ’όψιν κατά προτεραιότητα παραστάσεις με αμιγώς queer θεματική ή αισθητική] Διαβάστε αναλυτικά τις υποψηφιότητες μαζί με πληροφορίες για κάθε παράσταση στον ιστότοπο www.gaytheatre.gr